Kurallar

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi
TURNUVA KURALLARI

 1. Futbol turnuvasını düzenlemesindeki temel amaç; birlik-beraberlik, dostluk ve kardeşlik duygularının geliştirilmesi, pekiştirilmesidir ve sağlıklı yaşam için spor yapmaktır.
 2. Turnuvaya SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları (doktor, hemşire, sağlık çalışanları, idari personel ve şirket personeli),  Tıp Fakültesi Dekanlık (morfoloji) çalışanları, hastanemizle bağlantısı bulunan Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çalışanları, Güvenlik Şirketi Çalışanları ve Diş Hekimliği Fakültesi akademisyen ve personel oluşan takımlar katılabilir.

Not: Takımlarda Hastanede çalışan veya staj gören öğrencilerden bir kaleci ve intörn (son sınıf) öğrencilerden bir adet kadroda bulundurabilirler.

 1. Grup maçları 6 grup halinde kura çekilerek belirlenir. Grup sıralamaları kura ile belirlenip program üzerinden eşleşme yapılır.
 2. Turnuvada grup maçları tek devreli lig usulüne göre oynanacaktır. Grupta ilk 4 sırayı alan takımlar bir üst tura çıkacaklardır.
 3. Grup maçlarından sonra çeyrek final için önceden belirlenmiş fikstüre göre çapraz eşleşme şeklinde tek maç üzerinden eleme maçları oynanacaktır. Eleme maçlarında galip takımlar bir üst tura yükselir. Yarı final maçlarında da çapraz eşleşme uygulanır (bir grubun birincisi ile diğer grubun dördüncüsü ve ikincisi ile üçüncüsü oynadığı maçlar arasında).
 4. Gruplarda puan eşitliği halinde öncelikle takımların kendi aralarındaki yaptıkları maç dikkate alınır. Yine eşitlik devam etmesi durumunda sırasıyla genel averaja, toplam gol sayısına, kırmızı kart sayısına, eşitlik bozulmamışsa kura çekilir.
 5. Grup maçlarında galibiyete 3 puan, beraberliğe 1’er puan verilir.
 6. Eleme turlarında beraberlik halinde maçın galibi 5’er penaltı atışı sonucunda belirlenecektir. Beraberliğin bozulmaması halinde seri penaltı atışlarına geçilecek ve ilk avantajı sağlayan takım maçın galibi sayılacaktır. Penaltı atışlarını sahada yer alan oyuncular yapabileceklerdir. Sahadaki oyuncuların tamamı atış kullanmadan, bir oyuncu ikinci kez atış yapamayacaktır.
 7. Maçlar önceden belirlenen saatlerde Yönetim Kurulu Tarafından belirlenen halı sahada belirlenen fikstüre göre oynanır.
 8. Maç ertelenmesi: bir takımın 4 ve daha fazla oyuncusunun geçerli ve belgeli mazereti olması durumunda sırayla maçı oynayacağı karşı takımın kaptanı ile anlaşır ve akabinde kurula müracaatta bulunup kabul görmesiyle yapılır.
 9. Takımlar maç saatinde sahada oyuna başlayacak şekilde hazır olmalılardır. Buna rağmen bir takım maç yapılacak sahada oyun oynanabilecek kural dâhilinde (en az 4 oyuncu sahada olmak koşuluyla) sahada hazır olmazsa hakemin en fazla 5 dakika bekletme süresi vardır. Bu zaman zarfında hazır olmayan takım/takımlar hükmen yenik sayılır.
 10. Her takım listesi verildiğinde bir yönetici bildirmek zorundadır. Herhangi bir itiraz olması durumda o takımın yöneticisinin itirazı dikkate alınır.
 11. Turnuvaya katılacak takımlar takım listelerini Yönetim Kurulunun belirlediği tarihe kadar turnuva koordinatörüne vermeleri gerekmektedir. Belirlenen bu tarih listelerin son şeklidir ve listelerde bir değişiklik yapılamaz. Bu listeler görünen yerde asılacak veya İnternet sitesinde yayınlanacaktır.
 12. Takımların oyuncu sayısı sakatlık halinde (doktor onaylı) 6’nın altına düşerse diğer takımlarda turnuva boyunca oynamamış başka oyuncular takıma dahil edilebilecektir
 13. Turnuva kuralları herkese aynı ölçüde geçerlidir. Akademisyen, personel ve öğrenci (intörn, asistan gibi) ayrım yapılamaz.

OYUN KURALLARI

 1. Takım yöneticisi takım kaptanını maçtan önce belirler. Takımın maç içi ve maç dışı her türlü organizasyonundan sorumlusu takım yöneticisidir. Maçlarda mutlaka takım kaptanı takımın başında bulunacak, bulunmaması durumunda yerine kaptan belirlenecektir.
 2. Takımlar müsabakaya nizami forma, malzeme ve ekipman ile çıkacaklardır, kendisine veya bir başka oyuncuya tehlikeli olabilecek herhangi bir giysi giymeyecek veya (her çeşit takılar da dahil) gereçler taşımayacaktır. Altı çivili karşılaşma hakeminin onaylamadığı krampon/ayakkabı giyilmesi yasaktır. Kurallara uymayan oyuncular oyun alanına alınmayacaktır.
 3. Takım listeleri en az 7, en çok 10 sporcu ve 1 yöneticiden oluşur (yönetici takım oyuncularının içinden olabilir).
 4. Takımların tüm oyuncuları önceden verilen takım listelerine uygun olacaktır. Takım listesinde ismi olmayan oyuncu müsabakalara katılamaz.
 5. Maçlar 25’er dakikalık 2 devreden oynanacaktır. İki devre arasındaki dinlenme molası hakem kararına göre en fazla 5 olur. Maçların süreleri kesindir ve maç süresini uzatma uygulanmayacaktır.
 6. Maçlarda oyuncu değiştirme sınırı yoktur, oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir. Oyuncu değişikliği yapılmadan önce hakem, takım kaptanı tarafından bilgilendirilecek, hakemin izni olmadan oyuncu değiştirilmeyecektir. İzin almadan oyuncu değişikliği yapıldığı takdirde oyuna giren oyuncu sarı kart ile cezalandırılacaktır.
 7. Sarı ve kırmızı kart uygulaması yapılacak, çift sarı karttan oyundan atılan oyuncu bir sonraki maçta forma giyebilecektir. Direkt kırmızı kart gören oyuncu bir maç, bir sonraki maçta oynayamaz (bir maç cezalı duruma düşer).
 8. Maçlarda hakaret ve küfür içeren kırmız kart gerektirir. Bu durumdan maçtan atılan oyuncuya yönetim kurulu kararı ile turnuvadan ihraç veya maç oynamama cezası verilir.
 9. Takımlar sahaya 7 oyuncu ile çıkacaklardır.
 10. Müsabakaya takım oyuncuları en az 4 oyuncu ile başlar. Rakip takımda oyuncu sayısı 4 ün altına düştüğü durumda takım hükmen yenik sayılır (gol sayısı fazla ise maç skoru yazılır).
 11. Serbest atışlarda baraj mesafeleri ceza sahası dışında her alanda 4 metre olarak uygulanacaktır.
 12. Geri pas kuralı uygulanacaktır, kaleciye geri pasta eline almak yasaktır. Ayrıca kaleci ceza sahası içerisinde topu elle 6 saniyeden fazla tutamayacaktır.
 13. Ofsayt kuralı uygulanmayacaktır.
 14. Taç kuralı uygulanmayacaktır. Topun halı saha dışına çıkması durumunda top ayak ile oyuna sokulacaktır.
 15. Maç başlangıç ve devre arasında, her golden sonra orta yuvarlaktan başlama vuruşu yapılacaktır, başlama vuruşu yapan oyuncu top başka oyuncuya çarpana kadar topa dokunamayacaktır. Başlama vuruşu sırasında takımlar kendi yarı sahalarında olacaklardır. Başlama vuruşundan atılan direkt gol sayılmayacaktır.
 16. Topun auta çıkması durumunda oyuna kaleci tarafından ceza sahası içinde başlanacaktır. Kuralın uygulanmaması durumunda kural ihlali yapan oyuncu sarı kart ile cezalandırılacaktır.
 17. Oyun içerisindeki kuralları uygulamada tüm yetki hakeme aittir. Dışarıdan müdahale olunamaz.
 18. Bir oyuncu sadece bir takımda oynayabilir, başka takımda oynayamaz.
 19. Ardı arda iki maça çıkmayan takım turnuvadan ihraç edilecek ve tüm maçlarının sonuçları hükmen yenik sayılacaktır.
 20. Bir orta hakemin yönetiminde maç oynanır.
 21. Müsabakalar sırasında çıkan her türlü anlaşmazlıkta yönetim kurulu tek yetkilidir.
 22. Yönetim kuruluna verilen takım listesi dışında oyuncu oynattığı tespit edilen takım veya takımların oynadığı maç hükmen yenik sayılır. Eğer geriye dönük maçlarda da liste dışında oyuncu oynandığı takımların itirazı ve ispatı ile kanıtlanırsa bütün maçları hükmen yenik sayılır. Bir üst tura atlanıldığında geçmiş turdaki itirazlar geçersizdir.
 23. “Centilmenlik temel amacımızdır ve taviz verilemez” anlayışı içerisinde, centilmenliğe aykırı davranışta bulunan takımların takım kaptanları (takım kaptanı belirtilen fiili işlemese de ) ile belirtilen fiili işleyen oyuncuların tamamı, yönetim kurulu tarafından turnuvadan ihraç edilecektir (yönetim kurulu, hakeme ve rakip oyuncuya yapılan sözlü veya fiili saldırı turnuvadan ihraç sebebidir).
 24. Turnuva sonunda ilk üç dereceye giren takımlar ödüllendirilecektir.
 25. Turnuva ile ilgili her türlü bilgi, duyuru ve yazışmalar, hastane web sitesinden (www.sduturnuva.com) yayınlanacak ve takımlara tebliğ edilmiş sayılacaktır.
 26. Bilgi görüş ve öneriler yazılı olarak gibi turnuva koordinatörüne yazılı veya suleymang32@hotmail.com e-posta adresine iletilebilir. Koordinatör bütün yazılı itiraz ve dilekçeleri yönetim kuruluna iletir.
 27. Komiteye verilecek itiraz veya yazılı şikâyetler oynanan maçtan bir sonraki günün mesai bitimine kadar kabul edilir (tatile denk gelen durumlarda itiraz süresi ilk mesai saati bitimidir).
 28. Turnuvaya müracaat edenler yukarıdaki kuralları kabullenmiş sayılırlar.
 29. Yukarıda belirtilmemiş olan kurallarda genel oyun kuralları geçerlidir.